Tematyka

  • Główne składowe

  • Powrót do szkoły po pandemii

    Obecnie uczniowie, nauczyciele i rodzice stoją przed nowym wyzwaniem - powrotem dzieci do szkół po kilkumiesięcznym nauczaniu zdalnym.

    Poniżej link do poradnika, który może pomóc poradzić sobie ze związanymi z tym trudnościami oraz wspomóc dziecko w powrocie do stacjonarnego uczenia się. Poradnik stworzony z myślą o dzieciach ze spektrum autyzmu, jednak każdy rodzic może znaleźć w nim przydatne wskazówki.

  • Dzieci w świecie internetu

    Obecnie dzieci i młodzież spędzają coraz więcej czasu w sieci. Poznają tam nowe osoby, udostępniają różne treści, bawią się, uczą.

    Jak zapewnić im bezpieczeństwo, nauczyć rozważnego używania Internetu, zauważyć niepokojące symptomy?

  • Samoocena dziecka.

    Dzisiaj dużo mówi się o samoocenie i jej wpływie na rozwój dziecka, podejmowane aktywności, radzenie sobie z trudnościami. 

    Poniżej link do artykułu zawierającego wskazówki dla rodziców na temat:  "15 sposobów na zdrowe poczucie własnej wartości u dziecka".

  • Prawa dziecka według Korczaka

    Prawa dziecka.. jakże aktualne również w dzisiejszym świecie. Zachęcam, aby pamiętać o nich budując relację z dzieckiem i uczniem. 

    1. Prawo do radości.

    2. Prawo do wyrażania swoich myśli i uczuć 

    3. Prawo do szacunku.

    4. Prawo do nauki przez zabawę i bycie sobą. 

    5. Prawo do niepowodzeń i łez. 

    6. Prawo do własności.

    7. Prawo do bycia sobą. 

    8. Prawo do niewiedzy.

    9. Prawo do upadków.

    10.Prawo do tajemnicy.

    Literatura:

    Korczak J. Pisma wybrane

    Falkowska M. Myśl pedagogiczna Janusza Korczaka

    • Negatywne doświadczenia młodzieży w trakcie pandemii

      Zachęcam do zapoznania się z wynikami badań ilościowych przeprowadzonych przez Fundację Dajmy Dzieciom Siłę (link poniżej). Celem badania było określenie czy i jakiego rodzaju przemocy doświadczała młodzież w okresie zamknięcia szkół w okresie od 25 marca 2020 do końca roku szkolnego. Uczestnikami były osoby w wieku 13-17 lat.

      Najważniejsze wnioski z badań:

      - 27,2 % uczniów doświadczyło w tym czasie co najmniej jednej formy krzywdzenia

      - krzywdzenia istotnie częściej doświadczały dziewczęta.

    • Wakacje-jak zorganizować dzieciom czas?

      Wakacje to czas wyczekiwany przez dzieci. Rodzice jednak nie zawsze witają go z radością. Bowiem oprócz zadowolenia z długich dni i pięknej pogody martwią się w jaki sposób zapewnić opiekę dzieciom oraz czym wypełnić ich wolny czas. Jakie wybrać formy zabaw w domu, na zewnątrz, aby były one kreatywne, ciekawe i bezpieczne. 

      Poniżej linki do spisów pomysłów na spędzanie czasu z dala od telewizora i telefonu. 

    • Gdy dziecko nas nie słucha...

      "Idź odrób lekcje", "Pościel łóżko", Ile razy mam ci powtarzać, że..".  Któż z rodziców nie boryka się codziennie lub okresowo z niechęcią dzieci do wykonywania poleceń? Jak w prosty sposób ułatwić sobie codzienne funkcjonowanie i zmotywować dziecko do realizowania poleceń? 

    • Tato jest bardzo ważny.

      Obecnie coraz więcej mówi się o tym jak ważna jest rola ojca w wychowaniu i opiece nad dzieckiem. Rodzice borykają się niejednokrotnie z tym jak podzielić obowiązku rodzicielskie, co jest zadaniem ojca. Jak jest współczesna rola ojca i jego udział w opiece nad dzieckiem i jego wychowaniu? Fundacja Dajmy Dzieciom Siłę w 2022 roku przeprowadziła badanie było zgłębienie wiedzy na temat min. postaw ojców w Polsce dotyczących podziału zadań związanych z wychowywaniem dzieci.

      Zachęcam do zapoznania się z raportem, by lepiej zrozumieć potrzeby współczesnych ojców oraz ich postawy wobec podziału obowiązków między matką a ojcem.

    • Temat 9

      • Temat 10